Zederma Shop

Bize Ulaşın

Zederma Shop
×
Cilt Bakımında Bitkisel Çözüm Aloe Vera Mucizesi


Kozmetik sektöründe her geçen gün yaşanan yeni buluşlar ve mucizevi sonuçlar özellikle kadınların yakından takip ettiği bir onudur.

İçeriğindeki elastin ve kolajen artırıcı ve cildi canlandırıcı etkisi ile son zamanların revaçta cilt bakım ürünlerinden olan Aloe Vera, krem, serum ve daha pek çok cilt bakım ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Zengin antioksidan ve vitamin içeriği ile doğal bir cilt bakımı imkânı sunan ve yaşlanma karşıtı etkisi ile de oldukça beğen kazanan bu bitkinin özleri ile sayısız cilt bakım ürünleri geliştirilmiştir.

Düzenli kullanımında cilt gözeneklerinde ve yapısında sıkılaşma, pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm kazandıran Aloe Vera, aynı zamanda cilde yoğun nemlendirme ve yumuşaklıkta kazandırmaktadır.

 

Aloe Vera Nedir?


Geçmişi 6000 yıl öncesine dayanan kaktüs bitkisi familyasından olan Aloe Veralar, daha önceleri balkon ve bahçeleri süsleyen bir bitki olarak hayatımızda yer alırken, son dönemlerde kozmetik sektörünün mucizevi buluşları ile cilt bakımı ve onarımı ürünlerinde kullanılan bir hammaddeye dönüşmüştür.

Yaprağı içerisindeki yoğun kıvamlı jel ve onun içeriğinde bulunan elastin ve kolajen artırıcı özler sayesinde cildin yenilenmesine ve sıkılaşmasına katkıda bulunan bu bitki ile artık sayısız cilt bakım ürünleri bulmak mümkün hale gelmiştir.

Düzenli kullanımı ile ciltte oluşan leke ve yanık izlerinin kaybolmasına, cildin sıkılaşmasına yardımcı olarak yaşlılık belirtilerinin yavaşlatılmasına, oluşan akne ve sivilcelerin kurutulmasına, cildin nem ve pH dengesinin sağlanmasına katkıda bulunan Aloe Vera bitkisi, artık pek çok markanın cilt bakım ürünlerinde yerini almaya başlamıştır.

Sadece kozmetik sektörde değil, evde kolay, ekonomik ve doğal yollarla cilt bakımı yapmak isteyen kadınların da bizzat yetiştirip kullandığı Aloe Vera’nın uzun bir süre popülaritesini koruyacağı aşikâr.

 

Aloe Vera’nın Cilde Faydaları Nelerdir?


Yüz yıllardır böyle bir bitkiden haberdar olunmasına rağmen, cilt üzerindeki yapıcı ve yenileyici etkilerinin keşfedilmesi kısa bir zaman dilimine yayılan Aloe Vera jeli, artık tüm cilt bakım ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle cildin sıkılaşması ve toparlanmasına katkıda bulunan kolajen artırıcı özelliği ile yaşlanma karşıtı olarak tercih edilen bu bitki özleri, cilt üzerinde oluşan leke ve sivilce izlerinin yok edilmesinde e de etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Aloe Vera’nın cilt üzerindeki olumlu etkileri;

 • Zaman bağlı gelişen ciltte sarkma ve kırışıklık oluşumlarının azaltılması
 • Yara sivilce, yanık ve akne izlerinin yok edilmesi
 • Ciltte ki kolajen ve elastin seviyesini yükselterek daha gergin, sıkı ve sağlıklı bir cilt görünümüne katkıda bulunması.
 • Yağlı ciltlerdeki nem dengesini sağlaması, kuru ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olması
 • Cilt tonu eşitsizliklerinin düzenlenmesi
 • Cildin parlak, sağlıklı ve pürüzsüz görünümüne katkıda bulunması cilt üzerinde ortaya çıkardığı mucizevi etkiler arasında yer almaktadır.

 

Aloe Vera ile Cilt Bakım Önerileri
 

Kozmetik sektörüne hızlı bir giriş yapan ve gösterdiği olumlu sonuçlar ile kısa sürede beğeni toplayan Aloe Vera özlü cilt bakımı ürünleri, doğal ve ekonomik olması açısından kadınların tercih sebebidir.

Tercihi organik bakımlardan yana olan kadınlar için evde Aloe Vera bitkisini jelinden hazırlanacak kürler ile maske ve cilt bakım uygulamaları yapılabilmektedir.

 

Yağlı ciltler için maske 


Aktardan edinebileceğiniz kil, saksınızdan alçağınız iki Aloe Vera yaprağının içinden çıkan jel ve bir miktar bal ile yağlı cildinizi yatıştırıp, pH dengesini koruyabileceğiniz bir maske hazırlamak çok kolay.

 • 1 Yemek kaşığı Aloe Vera jeli
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı kil bir kapta karıştırılarak, homojen bir kür elde edilir.

Göz çevresi haricinde tüm cilde bir fırça ya da el ile yayılarak 20 dakika bekletilmeye bırakılır.
Bu süre sonunda ılık su ile yıkanarak temizlenir. Haftada iki defa düzenli olarak tekrar edilmesi, cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

 

Kuru ciltler için maske


Kuru ciltlerin nem dengesini artırmak, parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için Aloe Vera bitkisinden hazırlayacağınız kolay bir kür ile evde kendi cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

 • Aloe Vera bitkisinin yaprağından çıkarabileceğiniz 1 yemek kaşığı jel ile
 • 1 çay kaşığı badem yağını karıştırarak hazırlayacağınız maskeyi, göz çevresi dışında her bölgeye uygulayarak 20 dakika bekleyiniz.


Ilık su ile yüzünüzü cilt masajı yaparak yıkadıktan sonra, nemlendirici sürerek cildinizin daha yumuşak ve parlak olmasının keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Evde Aloe Vera Yetiştirme 


Tropik bir bitki olan ve kaktüs familyasında gelen Aloe Veralar, bahçede ya da saksıda yetişebilen özellikleri ile evimizi süslediği gibi jelinde bulunan zengin vitamin değerleri ile de cildimizin ihtiyacı olan bakımı sunmaya da hazır.

Elastin ve kolajen oluşumuna katkıda bulunan içeriği ile cildin ihtiyacı olan bakımı sağlamasının yanı sıra doğal ve ekonomik olması da tercihler arasında ilk sıralara çıkmasına ve Aloe Vera’yı evde yetiştirmeye kadar götürmüştür.

Aloe Vera yapraklarından çıkan jel ile evde hazırlayacağınız kolay maske kürleri ile cilt bakımınızı yaparken, balkon ve kış bahçelerinizi de egzotik görünümü ile süsleyeceksiniz.

Çiçekçilerden alacağınız mini bir saksı Aloe Vera bitkisini evde yetiştirerek çoğaltabilir, cildinizin günlük ihtiyacı olan bakımı bu bitkiden karşılayabilirsiniz.

Serin ve direkt güneş ışığı almayan bir ortamda, haftada bir su vererek büyüteceğiniz Aloe Veralar, hızla büyümeye ve yaprak çıkarmaya başlayacaktır.

Büyüdükçe saksıdan taşan yapraklarının daha iyi gelişmesi için bahar mevsiminde saksı ve toprak değişimi yapılması da ihmal edilmemelidir.

Direkt güneş ışığına maruz kalan Aloe Veraların yapraklarında sararma ve kurma meydana gelmektedir. O sebeple direkt güneş ışığını sevmeyen bu bitkiyi hafif loş ve serin yerde yetiştirmek gelişimi ve üremesi için daha faydalı olacaktır.

© 2023 Zederma Tüm Hakları Saklıdır.