Zederma Shop

Bize Ulaşın

Zederma Shop
×
El Çatlamaları Neden Oluşur?

 

Günlük hayatta aktif olarak kullandığımız ellerimiz maruz kaldığı sıcak ve soğuk hava etkisi, uzun süre kimyasal içerikli temizlik malzemeleri ile temas halinde kalması ve iş yüklerinin etkisiyle deforme olup çatlayabilmektedir. 

Bu etkilerden dolayı nem kaybeden ve buna bağlı olarak deride gerçekleşen gerilme, kuruluk ve çatlamalar ellerin estetik görünümünü bozduğu gibi can yakıcı sağlık sorunları da ortaya çıkarabilmektedir. 

Özellikle kuru ciltlerde görülen el çatlaması, vücuduna yeterli miktarda sıvı ve su girmeyen insanlarda rastlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Gerekli tedbirler alınmayıp uygun bakım yapılmadığında daha derin yaralı ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Hassas bir cilt tipine sahip ve kolay çatlayan bir eliniz varsa mutlaka dışarıya çıkmadan önce ellerinize koruyucu ve nemlendirici losyonlar ile bakım uygulamaları yapmanız gerekmektedir.

Çok sıcak ya da çok soğuk su ile temastan kaçınmalı mümkünse ev ya da mutfak temizliklerinde eldiven kullanmalısınız.

Özellikle temizlik işleri ile çok haşır neşir olan ev hanımlarında görülen ellerdeki çatlamalar, kimyasal temizlik maddelerine uzun süre maruz kalan ellerin verdiği bir sinyal olarak karşımıza çıkmaktadır.

İklim koşulları da ellerde çatlamalara sebep olan nedenler arasındadır. Sert hava ve iklim koşullarına sahip bölgelerde yaşayan insanların maruz kaldığı soğuk hava, ellerde kurumaya ve dolayısıyla çatlamaya neden olabilmektedir. 

Bu gibi durumlarda e vitamini bakımından zengin el kremleri ile bakımları yapılması gereken eller, sürekli olarak nemli tutulmaya gayret edilmelidir.

Çatlamaların ciddi boyutlara ulaştığı durumda eğer bir cilt bakımı uzman desteği alınamıyorsa zeytinyağı ile yapılacak kürlerden de yardım alınabilmektedir

 

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?


Ellerimiz günlük hayatta pek çok yer ile temas halinde olan en önemli organlarımızdan biridir. Bu sebeple bakıma ve sağlığı ihmal götürmeyen eller için özel olarak formüle edilmiş krem ve losyon ile rutin bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Eller için özel formüle edilmiş bu ürünler sayesinde kuruyup çatlamaya meyilli eller, daima yumuşak ve pürüzsüz olacak, ihtiyacı olan nem takviyesini almasından ötürü kuruma ve çatlamalara karşı dayanıklı olacaktır.

Özellikle sert ve soğuk havaya maruz kalan hassas ciltlerde görülen çatlamalar, uygun bakımlar yapılmadığı takdirde daha da derinleşerek enfeksiyona açık oluşumların ortaya çıkmasına uygun hale gelmektedir. 

Bu gibi hassas cilde sahip insanların dışarı çıkmadan önce mutlaka uygun el bakım kremleri ile ellerini koruma altına almalı nem dengesini sağlamalıdır.

Bunun yanı sıra uzun süre kimyasal temizlik malzemelerine maruz kalan ellerinde çatlamaya meyilli olduğu gözlemlenmiştir. 

Bu gibi durumlarda özellikle temizlik yapılırken kullanılan kimyasal maddeler ile temas söz konusu ise mutlaka eldiven kullanılması gerekmektedir.

Aksi takdirde kimyasal maddelerin cilt yüzeyinde yol açacağı kuruma ve buna bağlı olarak gelişen çatlamalar günlük hayattaki ellerinizin işlevini sekteye uğratabilmektedir.

Aloe Vera ya da e vitamini özlü el bakım kremleri ve serum ile ellerin gerekli olan nem desteğini sağladığı gibi yumuşatarak ellerin her koşulda rahat kullanılmasını ve sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır.

Eğer kuru ve çatlamaya meyilli bir cilt tipi söz konusu ise günlük hayatta el temizliklerinde ılık su kullanmalı ve mutlaka doğal içerikli el sabunları ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Tercihini doğal yöntemlerden kullanmak isteyenler için evde basitçe hazırlayacağınız tereyağı ve bal karışım kürü ile de elinizin ihtiyacı olan nem takviyesini sağlayabilir, ekonomik yoldan el bakımı uygulamaları yapabilirsiniz.


 

© 2023 Zederma Tüm Hakları Saklıdır.